Ana içeriğe atla

 

Değerli öğrencilerimiz,

DGS Ek yerleştirme ile kayıt yaptıran öğrencilerimiz için SeviyeTespit ve Yeterlilik sınavı olmak üzere ek sınav uygulanacaktır. 25 Ekim 2022 Salı günü saat 10.00’da İngilizce Seviye Tespit sınavı ve Seviye Tespit sınavından 60 ve üstü alan öğrencilerimize 26 Ekim 2022 Çarşamba günü saat 10.00’da İngilizce Yabancı Dil Yeterlilik (Muafiyet) sınavı düzenlenecektir. 

Sınava girmek için aşağıdaki koşullardan en az birini sağlaması gerekmektedir. 12 Eylül ve 14-15 Eylül 2022 ve 6-7 Ekim 2022 tarihinde sınava girmiş olan ve 06 Ekim 2022 tarihinden önce kayıt yaptırmış öğrencilerin yapılacak olan bu sınava girmesi kesinlikle mümkün değildir.

 İlgili koşulları sağlamayan öğrencilerin tüm uyarılara rağmen sınava girmesi durumunda sınavı geçersiz sayılacaktır.

  • DGS Ek Yerleştirme ile üniversitemize kayıt yaptıran öğrenciler (eğer 6 Ekim 2022 tarihinden sonra kayıt yaptırdıysa)

Bu koşulu sağlayan ve sınava girmek isteyen öğrencilerimizin aşağıdaki formu doldurması ve  25 Ekim 2022 Salı günü saat 10.00’da I Blok önünde olması gerekmektedir.

Başvuru formu için aşağıdaki linki tıklayınız.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfH5-m0evzWPsDjrKIzrB6QT8z6jTd…

İngilizce Seviye Tespit sınavına girmeyen öğrenciler Başlangıç kuruna yerleştirilecektir. Derslere devam takibinin ilk günden itibaren yapılması sebebiyle öğrencilerin kayıtlı oldukları seviyede derslere devam etmeleri gerekmektedir. Derslere devam yönetmeliğimize göre %85’dir.

Sınavlar yüz yüze yapılacaktır

ÖNEMLi!

ASBÜ Yabancı Dil Seviye Tespit ve Yeterlilik sınavlarının telafi sınavı yoktur. Bu nedenle, öğrenciler sınavlara belirtilen tarihte ve dersliklerde kurallara uygun şekilde girmekle ve kendileriyle yazılı ve sözlü olarak paylaşılan kurallara uymakla yükümlüdür.

 

SINAVLAR HAKKINDA

Seviye Tespit Sınavı, öğrencilerin, alacağı hazırlık eğitimine hangi seviyeden başlayacağını, dil yeterlilik sınavı ise, Hazırlık Eğitiminden muaf olup, eğitimlerine bölümlerinde devam edip etmeyeceklerini belirleyen bir sınavdır. Yeterlilik sınavına girmeye hak kazanabilmek için 100 üzerinden 60 puan ve üstü alınması gerekmektedir.

Sınava girebilmek için ASBÜ öğrenci kimliği ibraz etmek zorunludur. Eğer ASBÜ öğrenci kimliği yoksa Yeni tarihli E-Devlet Öğrenci Belgesiyle birlikte T.C. Kimlik Kartı, veya pasaport ibraz etmek zorunludur. ASBÜ öğrencisi olduğunuzu gösterir resmi bir belge olmaksızın sınava giremezsiniz.

Seviye Tespit ve Yeterlilik sınavlarında yanlış cevaplar doğru cevap sayısını etkilemeyecektir.

Hazırlık programı dil yeterlilik muafiyet notu 100 üzerinden 75'dir. 

 

SEVİYE TESPİT SINAVI (STS) 

STS, çoktan seçmeli bir sınav olup 1 saat (İngilizce) sürmektedir ve sınavdan erken çıkılmayacaktır. Sınav, öğrencilerin Yabancı Dil sevisini belirleyeceğinden, bilmedikleri soruları cevapsız bırakmaları ve sadece bildikleri soruları cevaplamaları tavsiye edilir. Aksi yapılması durumunda öğrenciler seviyelerinden farklı bir kura yerleştirilebilir ve öğrenci derslere devam esnasında konuları anlamakta zorlanabilir.

Seviye Tespit sınavına girecek tüm öğrencilerin saat 10:00’da I Blok önünde hazır olması gerekmektedir. Sınava hangi salonda girileceği kampüse gelindiğinde duyurulacaktır.

İNGİLİZCE SEVİYE TESPİT SINAVI İÇERİĞİ

25 Dinleme sorusu

35 Dil bilgisi ve Kelime bilgisi sorusu

20 Okuma anlama sorusu

*60 ve üstü puan alan 2022-23 kayıtlı öğrenciler İngilizce Yeterlilik Sınavına girmeye hak kazanır. 2020-21 ve 2021-22 öğrencileri seviye tespit sınav sonuçlarına bakılmaksızın Yeterlilik sınavına girebilir. 

YABANCI DİL YETERLİLİK SINAVI (YYS)

26 Ekim 2022 Perşembe günü yüz yüze olarak yapılacak olan İngilizce Yeterlilik (Muafiyet) Sınavı, 4 ayrı beceriden (okuma, dinleme, yazma ve konuşma) oluşmaktadır.

Yabancı Dil Yeterlilik sınavına girecek tüm öğrencilerin en geç saat 09:30’da sınava girecekleri kampüste hazır olması gerekmektedir. Yeterlilik sınav listeleri Seviye Tespit sınavından sonra ASBU Yabancı Diller Yüksekokulu web sitemizde duyurulacaktır

İNGİLİZCE YETERLİLİK SINAVI İÇERİĞİ

Okuma: 700-2000 kelimelik 4 okuma parçası (40 soru) (Seviye: B1+ B2)

Dinleme: 4 dinleme parçası (40 soru) (Seviye: B1+ B2)

Yazma: 1 Response Task ve 1 Kompozisyon (Seviye: B1+ B2)

Konuşma: Yüz yüze mülakat (soru cevap) (Seviye: B1+ B2) (Yaklaşık 15 dakika)

(Her bir bölüm yüzde 25 olmak üzere eşit oranda etki sağlamaktadır.)

Örnek ASBU İngilizce Hazırlık Programı Yeterlilik Sınavına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://drive.google.com/drive/u/1/folders/1v44BAIJ954KySKcF9-fTbqOiwf4…

 

ASBÜ Hazırlık Programları hakkında bilgi almak için ASBU YDY web sayfamız üzerinden Sıkça Sorulan Soruları (SSS) okuyabilirsiniz.

https://ydyo.asbu.edu.tr/tr/sss-genel

 

Hazırlık Programları Akademik Takvim: 

https://drive.google.com/file/d/1zLAjLkLQAvDHLsPJiGie8jvKlmCkB4jY/view

 

 Sağlıklı günler ve başarılar dileriz.

ASBÜ Yabancı Diller Yüksekokulu

 

 

Hizmetlerimizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz.

asbu.edu.tr' yi kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.